איך לבחור יועץ פיננסי?

התחום של ניהול ההון הפיננסי הולך וצובר תאוצה בשנים האחרונות, ויש לשמחתנו לא מעט אנשי מקצוע בתחום שיכולים לסייע לנו. יש גם הרבה מאוד קורסים ותוכניות שמטרתם ללמד אותנו לנהל טוב יותר את הכסף שלנו. אז איך נוכל לבחור מכל ההיצע?

 

אני מקבלת פניות מלא מעט אנשים שזקוקים לייעוץ פיננסי, על אף שכבר קיבלו ייעוץ כזה או עברו תוכנית ליווי פיננסית. לעיתים זה קורה כי לא הצליחו להביא את עצמם משלב הידע לשלב הפעולה, לעיתים זה קורה כי ההכוונה שקיבלו לא הייתה מדויקת ומותאמת להם אישית. תהא הסיבה אשר תהא – התוצאה היא שכעת הם נאלצים לשלם שוב למישהו שיעזור להם. חבל.

 

כדי שלכם זה לא יקרה, הנה מספר נקודות שמומלץ לבחון לפני שאתם בוחרים יועץ פיננסי, או יועץ לכלכלת המשפחה, רוכשים קורס או מצטרפים לתוכנית ליווי מהסוג הזה:

 

  1. מי הוא אותו יועץ פיננסי? מי בעל המקצוע שמעביר את התוכנית?

מה הרקע שלו, ההשכלה שלו, ההכשרה המקצועית והניסיון שלו. והאם הוא בעצמו עבר או עובר את מה שהוא מלמד?

בנוסף, כדאי שנכיר את מגוון סוגי היועצים הפיננסיים הקיימים, כדי שנוכל להבין מה באמת אנחנו צריכים:

יועץ משכנתאות – יעזור לנו לבנות תמהיל משכנתה המותאם לנו וכן ביצוע כל התהליך מול הבנק. בעל הכשרה בתחום המשכנתאות.

יועץ פנסיוני – יבחן עבורנו את קרנות הפנסיה ויתן המלצות לשיפור בהתאם. בעל רישיון ממשרד האוצר

יועץ השקעות – מוסמך לתת ייעוץ בבחירת השקעות וניירות ערך. בעל רישיון ממשרד האוצר

 – יועץ לכלכלת המשפחה – הוא הגורם הראשון והמרכזי בתהליך הצמיחה הפיננסית שלנו. תפקידו לראות את המפה הפיננסית הגדולה של האדם או המשפחה, לאתר את הנקודות בהן ניתן למקסם את היכולת להגדיל את ההון, לתת כלים ושיטה להתנהלות כלכלית מצמיחה,ולבנות תוכנית כלכלית ארוכת טווח. במקומות בהם נדרש התערבות של איש מקצוע נוסף כדי לעזור ביישום הדברים, תפקידו של היועץ לכלכלת המשפחה להפנות אותנו בהתאם לאחד או יותר מאנשי המקצוע שהזכרתי למעלה.

 

  1. ליווי אישי

במידה ומדובר בקורס או תוכנית, חשוב לבדוק האם יש ליווי אישי לאורך התוכנית ואם כן, על ידי מי הליווי נעשה? האם אותו יועץ פיננסי הוא זה שמלווה אתכם באופן אישי לאורך התוכנית, או שאתם רק קונים את הידע שלו ויש מנטורים מטעמו שמעודדים אתכם בדרך? מה ההכשרה של אותם מנטורים (לרוב אין להם הכשרה מקצועית והם רק בוגרים של התוכנית. בנתיבי הכסף היועצים עברו הכשרה מקצועית!)

בנוסף בידקו באיזו דרך הליווי נעשה? האם זה כולל ניתוח של הפיננסיים האישיים שלכם  (כמו שזה נעשה בנתיבי הכסף) או רק עידוד לביצוע מטלות התוכנית?

 

  1. ייעוץ פרטני

האם יש דמות מקצועית איתה אתם יכולים להתייעץ באופן אישי לגבי יישום הדברים אצלכם. מישהו שאתם נפגשים איתו ורואה את הנתונים האישיים שלכם ועוזר לכם לקבל החלטות. ומי זה אותו גורם? (ראו נקודה 1)

 

  1. מה התוכנית כוללת בדיוק והאם זה מה שאתם צריכים?

עשו תיאום ציפיות לפני שאתם נרשמים ואל תתביישו לשאול את כל השאלות. אם הציפייה שלכם היא לקבל ידע ספציפי על שוק ההון למשל, תבדקו האם יש בתוכנית או בקורס ידע ספציפי על הנושא הזה שאתם רוצים ובאיזה היקף. אולי אתם רוצים בכלל קורס ייעודי לתחום מסוים. מטרתן של התוכניות הגדולות לתת לכם כמה שיותר ידע וכלים פיננסיים כדי לבנות לעצמכם בסיס כלכלי טוב לצמוח ממנו, ואת הידע הספציפי בנושאים מיוחדים – תצטרכו להשלים בנפרד.

 

אחד הדברים עליהם אני שמה דגש אצלי בשירות זה הליווי האישי שלי.  

יש לי מספר מסלולי ליווי אפשריים, אפשר גם לקחת רק קורסים וליישם לבד, אבל מי שרוצה אותי באופן אישי כחלק מהתהליך – בהחלט אפשרי!

 

לסיכום, יש מגוון של תוכניות, קורסים ויועצים פיננסים, וטוב שכך, אבל מצד שני, חשוב שתדעו לבחור את מה שהכי מתאים לכם באופן אישי, את מה שיענה על המטרות שלכם הכי טוב!

 

אם אתם לא בטוחים מה מתאים לכם, תאמו לנו שיחת אבחון ללא עלות, ואעזור לכם להבין את המפה הפיננסית שלכם ומה האפשרויות העומדות בפניכם.

 

יחד עם זאת, אני רוצה להוסיף סוגיה נוספת מאוד חשובה שיכולה להכשיל אתכם בדרך שלכם להצלחה הפיננסית שלכם – והסוגיה הזו נוגעת למוכנות ולאחריות שלכם ליישם.

נכון, יכול להיות שלא בחרתם נכון תוכנית או יועץ פיננסי. קורה. אבל גם יכול להיות שלא הייתם נכונים ללכת עם הדברים עד הסוף, מכל סיבה שהיא. עליכם להפנים שההצלחה היא קודם כל באחריותכם ולא באחריותו של אף אחד אחר!

 

אתם צריכים לדעת לבחור את העזרה שתקבלו, אך בנוסף – עליכם להיות מחויבים לתהליך, לעצמכם, ולעשות כל מה שאתם יכולים כדי שזה יצליח. אנחנו כיועצים פיננסיים ויועצים לכלכלת המשפחה יכולים ללוות אתכם, לייעץ, אני אישית גם "מתקרצצת" ללקוחות שלי, גם בתוך התהליך וגם אחריו, כי חשוב לי שתיישמו, אבל גם לזה יש גבול – אם אתם לא תעשו אף אחד אחר לא יכול לעשות עבורכם.

 

לסיכום,

שימו לב לאיזו תוכנית אתם מצטרפים, מי היועץ הפיננסי, איזה סוג ליווי תקבלו, האם תוכלו להתייעץ אישית על הנתונים הספציפיים שלכם, האם אתם מתחברים לאישיות של היועץ, האם הוא יודע להסביר ולהנגיש לכם את הדברים וכמה הוא יהיה זמין לכם.

ולא פחות חשוב – וודאו שאתם מוכנים לתהליך מבחינה אישית – שאתם מחויבים להצליח ולעשות את מה שצריך.

 

ההצלחה בסופו של דבר היא אך ורק בידיים שלכם!

 

מוזמנים לתאם לנו שיחת אבחון ללא עלות בה ואעזור לכם להבין את המפה הפיננסית שלכם ומה האפשרויות העומדות בפניכם: לחצו כאן

 

שלכם,

מיטל נתיב

מוזמנים גם להאזין ולצפות בתוכן זה באמצעות ערוץ היוטיוב שלי:

אהבתם? שתפו:

Facebook
WhatsApp