הקשר בין הבריאות שלכם למצב הפיננסי שלכם

מיטל נתיב, יועצת פיננסית

למה חשוב שתהיו בריאים אם אתם רוצים להרוויח יותר כסף?

מתוך מאמר שפורסם על ידי Marta Tiainen, אוניברסיטת הלסינקי 2018

 

 

ההיגיון אומר שלאנשים בריאים יותר, יש חיים טובים יותר, אבל הוכח מחקרית שזה לא מסתיים רק בזה – אנשים בריאים הם גם מצליחים יותר כלכלית.

כלומר – שיפור המצב הבריאותי יכולה להיות אחת הדרכים להגדיל את העושר.

 

מחקרים לאורך העשורים האחרונים הוכיחו שמצב סוציואקונומי, השכלה, עושר, גזע, מקום מגורים ומעמד חברתי – כולם קשורים לתמותה ותחלואה. הנה חלקם:

עליית רמת החיים, כמו דיור ותזונה, מובילה לעלייה של תוחלת חיים (מקיון, 1979)

התזונה חשובה בתהליך של פיתוח כלכלי וצמיחה (פוגל, 1997)

דיטון (2016) הוכיח שהקשר בין בריאות לעושר הוא ליניארי: הבריאות משתפרת כאשר ההכנסה גדלה. המצב הבריאותי של עניים גרוע יותר משל העשירים. בריאות לקויה מקטינה את הזמן הפנוי לעבודה ומקטינה את הרווחים. במקביל זה מגדיל את ההוצאות הרפואיות, דבר אשר מוביל לחיים גרועים עוד יותר מבעבר.

סמית' (1999) בדק את המתאם בין מצב בריאות כללי להכנסות בארה"ב, ומצא שאלו שיש להם בריאות מצוינת היו גם עשירים יותר ב 74 אחוז מאלו שהייתה להם בריאות סבירה או לקויה.

 

 

כלומר, לבריאות יש השפעה חשובה על העושר

אם לאדם יש מצב בריאותי לקוי זה עלול להפחית את יכולת העבודה שלו ומכאן גם את יכולת ההשתכרות שלו, מה שאומר שהוא יוכל לחסוך פחות. במקביל זה עלול להגדיל את ההוצאות החודשיות שלו, כיוון שיהיו לו הוצאות על טיפולים רפואיים, דבר שיקטין עוד יותר את יכולת החיסכון החודשית שלו.

 

 

מעבר להשפעה על חשבון הבנק של הפרט, יש כאן גם השפעה כלכלית רחבה יותר. 

ככל שתושבי מדינה כלשהי יהיו בריאים יותר, תהיה תפוקה גדולה יותר במשק, הכנסות גבוהות יותר, צריכה גבוהה יותר ולכן כלכלה צומחת. 

אחד המחקרים בנושא היו של קנדיאס (2016), אשר חקרה את השפעת הסוכרת על הצמיחה הכלכלית ומצאה שסוכרת ומחלות אחרות שאינן ניתנות למניעה, יכולות להוביל להיעדרות מוגברת מהעבודה וירידה בתפוקה, איבוד כושר הייצור בחברה עקב תמותה מוקדמת והדרה ממקום העבודה לטיפול בבני משפחה חולים.

 

 

לסיכום, 

הוכח שבאמצעות שמירה על בריאות טובה ניתן להגדיל את העושר הפרטי שלנו והצמיחה הכלכלית באופן רחב יותר.

לכן, אם אתם לא שומרים על הבריאות שלכם אבל רוצים להיות עשירים, מעבר לעבודה על הפיננסים שלכם, אתם חייבים לעבוד גם על הבריאות שלכם. הרגלים מסוכנים כמו עישון, אכילת מזון לא בריא, שתיית אלכוהול וכו' אלו הרגלים מעכבים. אלו הרגלים שהם שכיחים יותר בקבוצות סוציואקונומיות נמוכות.

אתם רוצים להשקיע ולהרוויח? השקיעו בבריאות שלכם והתייחסו לבריאות שלכם כאל מניה שיש לה השפעות פוטנציאליות על הכנסה עתידית, צריכה והוצאות רפואיות.

אהבתם? שתפו:

Facebook
WhatsApp

תפריט נגישות