איך להצליח עם כסף?

מיטל נתיב, יועצת פיננסית

 

ספרי לנו על עצמך? מה את עושה?

אני יועצת פיננסית, מתמחה בתכנון כלכלי שעוזר לאנשים למקסם את הפוטנציאל הפיננסי שלהם כדי שיוכלו להגיע למטרות שהם רוצים בחיים. סיימתי תואר שני במנהל עסקים ובוגרת הכשרת יועצים לכלכלת המשפחה.

הרבה אנשים היום עובדים, מרוויחים כסף, משכורות יפות, אבל לא באמת יודעים מה לעשות איתו כדי שישרת את המטרות הכלכליות שלהם. יותר מזה, לפעמים נוזלים למשפחות כספים בהיקפים של כמה מאות אלפי שקלים לאורך חייהם, כי רוב האנשים לא מודעים לדברים האלה בכלל. 

תאר לך שאתה יכול בעוד 20 שנה להיות עם עוד מיליון ₪ בנכסים מבלי שהיית צריך לעבוד עבורם? היית רוצה? זה מה שאני עושה. עוזרת לאנשים להגדיל את כמות הכסף שלהם ומצד שני לנתב אותו לטובת השגת המטרות שלהם.

 

איך הגעת לתחום?

כמו הקלישאה הרווחת – הכל התחיל אחרי שקראתי את הספר אבא עשיר אבא עני, שגרם לי פתאום להסתכל אחרת על כל מה שקשור לכסף, עבודה, השקעות. החלטתי שאני לומדת כל מה שאני יכולה על כסף, נדל"ן, שוק ההון, הלכתי לכנסים, קראתי ספרים, שמעתי הרצאות וגיליתי שמבחינת השכלה פיננסית חייתי בסוג של חושך. 

למעשה, היו לנו חיים של מעמד בינוני במירוץ העכברים. שתי משרות טובות, יציבות, אבל מן לופ כזה של עבודה-חיים. הבנתי שזה מה שיהיה לי עד הפנסיה. שאצטרך לחסוך שקל לשקל כל חיי, שאצטרך כל הזמן לעשות חישובים על כל קנייה. שאצטרך לעבוד עד גיל 67 רק בשביל ביטחון כלכלי. החלטתי שאלו לא החיים שאני רוצה. החלטתי לקחת את העניינים בידיים. התחלתי להשקיע, בניתי נכסים, וככל שהתחלתי לדבר על זה עם אנשים, התחילו להגיע פניות עם בקשה לעזרה ופניות להרצות. 

התאהבתי בעולם הזה, עברתי הכשרה מקצועית, הקמתי את "נתיבי הכסף", הקמתי את ערוץ היוטיוב הגדול בישראל להשכלה פיננסית, כתבתי את הספר "אינטליגנציה כלכלית" – הכל מתוך שליחות להנגיש כמה שיותר ידע פיננסי לכמה שיותר אנשים.

 

מה לדעתך הקשר בין כסף להתפתחות אישית?

הצלחה כלכלית מתחילה קודם כל בהתפתחות אישית. כדי להגיע להישגים כלכליים אנחנו צריכים לקחת סיכונים לאורך הדרך, לצאת מאזורי הנוחות שלנו, לדחות סיפוקים, ללכת לפי דרך מסוימת. זה לא מתאים לכל אחד. מי שיש לו את המיינדסט המתאים ואת ההבנה שאין פתרונות קסם, יוכל לצלוח יותר בקלות את הדרך הזו. אבל הכל מתחיל מהראש שלנו.

 

מה ההבדלים בין אנשים שהצליחו להרוויח כסף לכאלה שלא הצליחו?

במילה אחת – יישום! כמו שהתייחסנו מקודם למיינדסט, הפחד הוא הגורם העיקרי שמונע מאנשים להגיע לביטחון כלכלי ולממש את המטרות שלהם (פחד ממה יגידו, פחד משינוי, פחד מכישלון, מהפסד כסף) ולכן רוב האנשים לא ינקטו בפעולות. הם יפחדו לצאת מהאזור שהם מכירים.

אחד הדרכים הפופולריות להתגבר על פחד היא ידע. אם נרכוש את הידע הנכון, זה יכול לעזור לנו להבין את המשמעות של הפעולות שלנו ולהעריך נכון את הסיכונים.

דבר נוסף מאוד חשוב, הוא הליווי יד ביד של איש מקצוע. זה נותן לך את הביטחון שאתה לא סתם מקבל החלטות, שיש כאן תכנון מקדים מקצועי, יש מישהו שמאמין שאתה יכול, יש מישהו שמעודד אותך – אלו דברים מאוד חשובים להתקדמות של אנשים. לא סתם ספורטאים לוקחים מאמנים אישיים – זה עוזר להם להתקדם. למה לא כל האנשים לוקחים "מאמנים" פיננסיים?

איש מקצוע נותן לי ידע שאין לי, ידע שהוא כבר צבר מעצמו ועדיף כמובן שיהיה לו גם ניסיון אישי בדברים שהוא מייעץ. אני למשל מבצעת השקעות שונות כדי שיהיה לי לא רק את הידע אלא גם את הניסיון האישי לדבר ממנו.

בסופו של דבר, איש מקצוע שמלווה אותך, יכול לקצר לך את הדרך ליעד שלך ולהגדיל את הסיכויים שתשיג את המטרות שאתה רוצה. זה כמו להיכנס לאוטו ולנסוע פעם ראשונה למקום מרוחק, שלא היינו בו, שלא מכירים את הדרך, לעומת להיכנס לאוטו, לשים ווייז ולצאת לדרך ידועה מראש, עד כמה שאפשר. יהיו שינויי מסלול בדרך יהיו עיכובים, יהיה גם זמן שנחסך, אבל הכל יותר ברור כשיכולים לראות קדימה את הדרך. נותן ביטחון.

 

 

מה זה אומר התנהלות כלכלית נכונה? מה זה דורש מאיתנו?

קודם כל שליטה! שליטה בידע, בנתונים הפיננסיים שלנו, בעצמנו. אם אנחנו לא לוקחים אחריות ושליטה, מישהו או משהו אחר יקח את זה, מישהו אחר ינווט את הספינה שלנו וכנראה זה לא יהיה ליעד שרצינו.

כשיש לנו שליטה אנחנו יכולים לא רק לשלוט בהווה, אלא גם לתכנן נכון את העתיד ולהתחיל לקבל החלטות על סמך התכנון שלנו.

 

מהו הצעד הראשון להצלחה כלכלית?

ליצור הכנסה שתהיה גבוהה יותר מההוצאות שלנו. להתחיל בתזרים, זה הבסיס. כשיש לנו הכנסה פנויה כל חודש, אנחנו יכולים להתחיל לנתב אותה ליצירת השקעות או מקורות הכנסה אחרים.

כדי לדעת לאן הכי נכון לנתב את ההכנסה פנויה, זה מצריך תכנון כלכלי מסודר. יש מגוון פרמטרים שצריך לקחת בחשבון לפני שמחליטים על אפיק השקעה רלוונטי, למשל מה גובה ההון הפנוי שיש לי, מה טווח הזמן, רמת סיכון, מידת התעסקות. איזה השקעות אחרות אולי יש לי או אין לי. חשוב להסתכל על התמונה הפיננסית המלאה, כמו גם על האופי של האדם, של המשפחה. לא לכל אדם תתאים כל השקעה.

 

 

מהי הדרך לעושר מבחינתך? 

קודם כל להבין שעושר זה סובייקטיבי. לכל אחד ואחת המשמעות תהיה אחרת. להבין מה אנחנו באמת רוצים. לא לרוץ אחרי סיסמאות ריקות כמו "חופש כלכלי". לחשוב מה זה אומר עבורנו.

עבורי באופן אישי עושר זה היכולת לבחור מה לעשות עם הזמן שלי בכל רגע נתון. זה קורה כשאנחנו לא תלויים בעבודה כדי להתקיים. אדם אחר ירצה שיהיה לו 10 מיליון שקלים בחשבון הבנק כדי להרגיש עשיר. אדם שני ירצה לטייל בעולם. חשוב להגדיר את המטרות שלנו, זה יעזור לנו בתכנון הכלכלי ויכוון את הדרך שלנו לשם.

 

מתנה לקוראי הכתבה – מדריך מרוכז הכולל את 10 החוקים העיקריים לפיהם כסף עובד טוב ונכון, ועוזר לנו להגדיל את ההון האישי שלנו. כסף הוא כמו משחק, אם נכיר את החוקים ונפעל על פיהם, נוכל לצאת מנצחים.

אהבתם? שתפו:

Facebook
WhatsApp

תפריט נגישות