לצלוח את המסע לעצמאות כלכלית

דצמבר 2023

 

כולנו חולמים על חיים שבהם אנחנו לא צריכים לעבוד ויש לנו מספר נכסים שמייצרים עבורנו הכנסה שמכסה את רמת החיים שאותה אנו רוצים לחיות. איזה חלום נפלא. וגם כולנו מבינים שאין פה קסמים, אלא יש כאן דרך ארוכה במהלכה צריך לבנות ולייצר את הנכסים האלו, אחרת הם לא יהיו. וכדי שזה יצליח אנחנו חייבים לעמוד בתלאות הדרך.

במאמר הזה אראה לכם מה דרוש כדי לצלוח את המסע לעצמאות כלכלית, ומה שתקראו כאן תקף להצלחה גם בתחומי חיים אחרים (זוגיות, בריאות, עסקים וכו'). כי העקרונות להצלחה הן אותן עקרונות.

את המאמר הזה אני כותבת בהשראתו של אלכס הורמוזי, מנטור לעסקים.

אז מה צריך לעשות כדי לצלוח את המסע לעצמאות כלכלית?

 

את מי אתם מרשימים?

קודם כל, הכי חשוב זה לזכור שאת המסע הזה אתם עושים לא כדי להרשים אחרים, אלא אתם רוצים להרשים את האני העתידי שלכם. אם אתם עושים את זה כדי להרשים אחרים – פספסתם בגדול. אתם לא יכולים להשוות את עצמכם לאנשים אחרים. כל אחד מכם הוא אדם שונה עם יכולות והזדמנויות שונות, עם נקודת מוצא שונות. תשוו את עצמכם רק לעצמכם. איך הייתם ומה עשיתם אתמול, ואיך אתם רוצים להיות מחר.

 

נערכים להפתעות

כל עוד אתם צועדים במסע הזה, חייב לזכור שיש דברים שיש לכם שליטה עליהם ויש דברים שאין לכם שליטה עליהם. החיים מזמנים לנו כל מיני דברים בדרך – טובים ולא טובים. הדברים הטובים יכולים לתת לנו מקפצות (כמו ירושה שקיבלנו) והדברים הלא טובים יכולים ליצור לנו מעצור בדרך, או רגרסיה (כמו המלחמה, גירושין, פיטורין וכו'). עליכם להבחין בין הדברים שנמצאים בשליטה שלכם ויש לכם יכולת למנוע אותם לבין הדברים שלא בשליטה שלכם, אבל יש לכם יכולת להיערך אליהם! כי גם אם משהו לא בשליטה שלכם, זה לא אומר שאתם לא יכולים להיערך אליו. אתם יכולים וחייבים להיערך.

סיימתי השבוע לקרוא את הספר "ברבור שחור" של ניסים טאלב. הספר רק המחיש לי עוד יותר כמה דברים יכולים לקרות ואין לנו בכלל מושג שהם יקרו. אנחנו אפילו לא יכולים לדמיין תרחיש של ברבור שחור (לכן הוא נקרא ברבור שחור). ולכן היכולת שלנו לבנות מבעוד מועד מנגנונים כלכליים של התמודדות עם משברים היא קריטית!!

 

הגרסה הלא מוצלחת שלי

דמיינו את הגרסה הכי לא מוצלחת של עצמכם – מה האדם הזה עושה כדי להבטיח שלא תצליחו? איך הגרסה הזו מבטיחה שאתם תמשיכו באותו מסלול של לחיות ממשכורת עד הפנסיה? אותו מסלול של לחץ כלכלי? אותו מסלול של חוסר בהשכלה פיננסית ומאות אלפי שקלים שנוזלים לכם מבין האצבעות לאורך חייכם? מה הגרסה הכי לא מוצלחת של עצמכם עושה כדי שתמשיכו לחיות בחוסר ודאות כלכלית?

למשל – הגרסה הזו צופה כל זמן פנוי בטלוויזיה. הגרסה הזו היא חסרת סבלנות ורוצה תוצאות כאן ועכשיו. הגרסה הזו היא חסרת ביטחון. לא עושה את המקסימום. לא משקיעה זמן בלמידה של הדברים. לא מבקשת עזרה מקצועית. אומרת יקר לי על רכישת השכלה פיננסית.

עניתם על השאלה הזו? מעולה.

אז עכשיו אתם יודעים מה אתם כן צריכים לעשות כדי להצליח – אתם פשוט צריכים לעשות בדיוק את ההיפך! אם תעשו את ההיפך מהגרסה הכי לא מוצלחת של עצמכם, תוכלו להפוך לגרסה הכי מוצלחת של עצמכם ולעשות פעולות שיקדמו אתכם במסע לעצמאות כלכלית.

 

יודעים מה, לא יודעים איך

יכול להיות שאתם כבר יודעים מה לעשות כדי להצליח עם כסף ולבנות לעצמכם עצמאות כלכלי, אבל אולי אתם לא יודעים איך לעשות את זה.

השיטה הפופולרית להתמודד עם פרויקט ענק היא שיטת הסלאמי. לוקחים פעולה גדולה ומחלקים אותה לפעולות קטנות. זה בהחלט אפשרי גם כאן. קחו את הפעולה הפיננסית שאתם לא יודעים איך לעשות אותה, אבל רוצים להצליח בה, ופרקו אותה לצעדים בסיסיים וקטנים, כדי שכל צעד כזה, כל שלב כזה, אתם תוכלו ללמוד איך מבצעים אותו ובאמת לבצע. ככה אתם תהפכו את זה ליותר קל עבורכם לביצוע והצלחה. אם אתם יכולים ללמוד את זה, זה אומר שאתם מפתחים את הכישורים שלכם בתחום. וזה אומר שאתם יכולים ליישם את זה.

 

האם יש לי את הכישורים הנדרשים להשקיע?

נכון נולדנו בצורה מסוימת, להורים מסוימים, עברנו ילדות מסוימת, פיתחנו זהות מסוימת. יש דברים שהם לא בשליטה שלנו. ויש דברים שכן. אבל אנחנו כאן מתמקדים בדברים שכן. כולל בפיתוח הכישורים שלנו.

בכל מה שקשור לפיננסים, אתם ממש לא צריכים להיות גאוני מתמטיקה או פרופסורים לכלכלה כדי להצליח. אלו דברים שאתם בהחלט יכולים ללמוד, אתם רק צריכים את המישהו הזה שילמד אתכם, שינגיש לכם את מה שחשוב, בגובה העיניים, עם שיטה וכלים לפעולות. שיעשה עבורכם את שיטת הסלאמי. שיביא לכם את זה ברמה שתוכלו לבצע עם זה פעולות.

מי זה המישהו הזה? חפשו את האדם שהוא מנטור כלכלי עבורכם. זה שעושה את הדרך שאתם רוצים לעשות. זה שאתם מתחברים לגישה שלו. זה שיש לו רקורד מוכח במה שאתם רוצים ללמוד. רוצים ללמוד איך להשקיע, אתם צריכים ללמוד ממישהו שכבר השקיע בכל מיני אפיקים. כדי שלא תלמדו רק ידע תיאורטי, אלא בעיקר ניסיון! זה הכי חשוב.

הקדשת זמן (וכסף) בלמידת כסף היא קריטית. לאיזה כיוונים אתם מסיטים את הזמן שלכם? את המחשבות שלכם? את הפעולות שלכם?

כמה מהר אתם יכולים ללמוד? יש לכם היום שפע של ספרים וקורסים שיעזרו לכם. מה מונע מכם להתחיל את תהליך הלמידה שלכם?

בכל מה שקשור לכסף שלכם, אין לכם זמן ללמוד לאט. אין לכם זמן לדחות ולחכות עם התנהלות פיננסית נכונה. כי לא רק שזה לא יקדם אתכם, זה יכול ליצור רגרסיה פיננסית ובעיות כלכליות. אתם לא רוצים להיות במקום הזה. ובכל מה שקשור לפיננסים ולהשקעות, ככל שיש לכם יותר זמן, תוכלו להגיע להישגים כלכליים הרבה יותר משמעותיים.

 

איך מתמידים בלי לראות תוצאות?

בניית עושר שיוציא אותנו לעצמאות כלכלית, לא מסתכם רק במה שאתם עושים, אלא כמה זמן אתם מתמידים בזה.

הבעיה העיקרית שלנו היא שתוצאות כלכליות משמעויות רואים רק בטווח הארוך. וזה משפיע מאוד על המוטיבציה שלנו ועל היכולת שלנו להתמיד במסע לעצמאות כלכלית.

למעשה ממש אפשר לראות את הקשר שבין רמת האופטימיות שלנו לבין טווח הזמן.

אנחנו מתחילים אופטימיים, מלאי דרייב, נחושים להצליח ולעשות מה שצריך. אבל הזמן עובר ואנחנו לא רואים תוצאות בטווח המיידי. כי בכל מה שקשור לכסף, צריך לתת לו את הזמן. אין פעולה כלכלית אחת שאני יכולה לעשות ולמחרת אני אראה מיליון שקל בחשבון שלי (לא פעולה חוקית בכל אופן). ואז יש לנו דאון כזה, שבו אנחנו מרגישים שאנחנו ממש עושים כל מה שאפשר, אבל עדיין לא מרגישים את התוצאות, עדיין לא ברווחה כלכלית, וזה מתסכל כי אנחנו רוצים את זה כבר!! כך קורה שמאופטימיות אנחנו יורדים בעקומה אל כיוון הפסימיות, ככל שהזמן עובר ואין לי תוצאות הפסימיות תופסת מקום ואני תוהה האם כל זה שווה את זה? ומתי אני אהנה מהפירות. ולפעמים גם יש כשלונות בדרך. לא כל מה שאני אעשה – יצליח.

אך ככל שאחזיק יותר מעמד, הזמן ימשיך לחלוף ואני אתמיד בעשייה הכלכלית הנכונה, אתקן את מה שצריך, אני אתחיל לראות תוצאות. אני אראה תוצאות והאופטימיות תחזור ותתן לי עוד דרייב ואני אראה עוד יותר תוצאות ואהיה אופטימית יותר.

תחשבו על זה כעל פרבולה כמו קערה, כשהציר האנכי מסמל את רמת האופטימיות שלי, הציר הרוחבי, ציר הY, הוא ציר הזמן, וכך אנחנו מתחילים אופטימיים ומסיימים אופיטימיים אבל באמצע יש תקופה לא קצרה שבה צריך להתמיד ולתחזק למרות הקשיים. צריך לפתח חוסן אישי, חוסן מנטלי.

 

איך להחזיק מעמד?

הביטחון שלכם יגדל ככל שאתם תלמדו לראות את ההצלחות הקטנות שבדרך. תעשו פעולות קטנות שאתם יכולים למדוד את ההצלחה שלנו. למשל – להצליח לשים 20% מההכנסות שלכם בחסכון/השקעה בכל חודש. כל חודש כזה – הוא הצלחה! נרשמתם לתוכנית שמלמדת אתכם על כסף? – זה צעד חשוב וזו הצלחה! התחלתם השקעה חדשה? גם אם היא תניב פירות עוד 30 שנה, עשיתם היום את הפעולה – זו הצלחה!

אך אל לכם להתבסס על מזל בתוצאות שלכם. אתם צריכים להתבסס על תוכנית מסודרת שמבוססת על משהו מוכח ולא על מזל. אחרת – גם אם אתם רואים הצלחה קטנה, סביר להניח שבהמשך זה יהיה הפסד גדול.

עוד על כלים מנטליים לבניית עושר תוכלו למצוא בסדנה הדיגיטלית "מדעי העושר"

 

סביבה מקדמת

מעבר לעצמכם ולחוסן המנטלי שאתם מפתחים, גם הסביבה שבה אתם נמצאים היא חשובה. הסביבה שלכם יוצרת את הסטנדרטים שלכם והיא משפיעה על ההתנהגות שלכם. לטוב ולרע.

מתי זה רע? כשאנחנו בסביבה של אנשים שלובשים מותגים ונוהגים ברכבים חדשים, ואנחנו רוצים להיראות חלק מהקבוצה, למרות שכנראה זה הדבר הכי לא כלכלי שתעשו.

מתי זה טוב? כשאתם בסביבה של אנשים שמשקיעים, שהמיינדסט שלהם מכוון להצלחה אמיתית, ולא להצלחה של נראות. זה יתן לכם את המוטיבציה להתאים את עצמכם לסביבה. להתפתח גם ברמה האישית וגם הפיננסית.

עשו בחינה קצרה – מי נמצא היום במעגל החברים שלכם. האם אלו אנשים של נראות חיצונית, או אנשים של צמיחה אמיתית? האם הם מהווים השראה עבורכם? אם לא – אני לא אומרת שתחליפו חברים, אלא שתוסיפו למעגל החברים שלכם אנשים שהם השראה עבורכם ויעודדו אתכם ללכת בדרך הכלכלית הנכונה.

תחליפו סביבה, תחליפו התנהגות.

למי אתם משווים את עצמכם? האם אתם מבסוטים שאתם מתנהלים טוב יותר מהחברים שלכם? או שאתם מרגישים שאתם לא עושים מספיק כמו החברים שלכם? הקיפו את עצמכם באנשים שמעוררים בכם השראה ושאתם שואפים להישגים כמוהם. זה לא חייב להיות באותו תחום, אבל עצם העובדה שיש להם הישג נכסף כלשהו, יכול לתת לכם מוטיבציה להגיע להישג בתחום שאתם מעוניינים בו.

 

סיכום

כדי לצלוח את המסע לעצמאות כלכלית אנחנו צריכים להקדיש לזה זמן ולבצע את הפעולות הכלכליות הנכונות. אבל חשוב מהכל – אתם צריכים לוודא שזה בראש סדר העדיפות שלכם. אחרת – אתם תמצאו את כל התירוצים למה לא לעשות את זה. כל סיבה שיש לכם היום, כל דבר שאתם מספרים לעצמכם שבגללו עדיין לא התקדמתם כלכלית – זה תירוץ (למעט ממש מקרים חריגים). רובנו חולים בתרצת נפוצה ומחכים "לזמן טוב יותר בעתיד" כדי להתחיל. תנו לי לגלות לכם משהו – אתם פספסתם את הזמן הטוב ביותר. כי הוא היה כבר בעבר. ולכן הזמן השני הכי טוב – הוא ממש עכשיו!

לא בטוחים איך להתחיל את המסע שלכם לעצמאות כלכלית? או אולי כבר התחלתם אותו אבל אתם לא בטוחים בדרך? בדיוק בשביל זה אנחנו כאן. מוזמנים לתאם לנו שיחת היכרות ונראה ביחד האם ואיך נוכל לעזור גם לכם

אהבתם? שתפו:

Facebook
WhatsApp

תפריט נגישות