האם שוק ההון בבועה?

מומחים ומשקיעים גדולים רבים סבורים שאנחנו נמצאים בבועה כלכלית גדולה בכל השווקים – שוק הנדלן בבועה, שוק המניות, שוק הבטקוין.. הכל בועה אחת גדולה שצפויה להתפוצץ לנו בפרצוף.

משקיעים כמו מייקל בארי ורוברט קיוסקי מזהירים על בועת שוק ההון כבר מספר חודשים אם לא יותר. ויש כאלו שמתריעים על זה כבר כמה שנים..

גם וורן באפט טען לא פעם שמחירי השוק מאוד גבוהים וקשה למצוא הזדמנויות טובות, ביל גייטס מכר נתחים גדולים מהתיק שלו (ולא רק בגלל חלוקת הרכוש עם מלינדה)..

מצד שני, אנחנו שומעים על הבועות האלו תכלס כבר כמה שנים.

לעומתם יש משקיעים גדולים שלא חושבים שאנחנו בבועה שעומדת להתפוצץ, אלא שאנחנו עומדים בפני שנים של צמיחה..

אז מי צודק? למה חושבים שיש בועות? איך זה שהן עדיין לא התפוצצו ומתי זה יקרה?

תחזיות להתרחשויות כאלו ואחרות יש לנו כל הזמן בכל אחד מתחומי ההשקעות וגם על הכלכלה באופן כללי וזה מאוד התחזק כשהגיעה אלינו הקורונה.

תרחישים של מפולות שלא נראו כמותן עלו מכל כיוון, ממש השוו את המפלות שתגיע לנפילות של 1929, ומי שזוכר היו כותרות שחורות בעיתונים ובחדשות שסיקרו את הטלטלות בשווקים.

אמנם במרץ 2020 היו ירידות גדולות, אבל ההתאוששות הייתה מאוד מאוד מהירה ומאז רק עלייה הכוללת שבירות שיאים חדשים בשוק ההון מדי כמה ימים.

באותה תקופה, בחודש מרץ מדד ה S&P500 נחתך ב-34% תוך 23 ימי מסחר ולאחר מכן זינק ב-27% תוך 15 ימי מסחר בלבד. מטורף.

הרבה אנשים שהוציאו את הכסף שלהם – הפסידו.

אז מה באמת הולך לקרות ומתי בדיוק זה יקרה??

אף אחד לא באמת יודע, אין לנו נביאים. יש אנליסטים ומשקיעים שמחשבים הסתברויות למקרים שונים והם מתבססים על ידי תרחישים דומים שקרו בעבר ועל ידי ניתוח כלכלי של הנתונים. האם באמת תרחישים אלו יקרו? אנחנו לא יודעים.

אבל בואו נבין קודם למה בכלל אנחנו שומעים יותר ויתר משקיעים גדולים מדברים על בועה. ישנן מספר סיבות מרכזיות:

 

מחיר השוק  

נקודת ההתייחסות הפופולרית של משקיעים ואנליסיטים היא מחיר השוק לפי ערך הPE של השוק, שזה אומר שווי השוק ביחס לרווחים.

אני לא אכנס פה לעומק של יחס הPE – אני רוצה שתבינו בגדול את החשיבה.

לכל מניה בשוק יש יחס PE משלה. ולכל השוק בכללותו יש PE משלו. כשהערך של הPE הוא גבוה, המשמעות היא בגדול שהמחיר הוא יקר, PE נמוך מסמל מחיר זול.

זה לא אומר בהכרח שכל מניה עם PE נמוך היא מניה טובה להשקעה, כמובן שצריך להבין מה עומד מאחורי המספרים. אבל זה ממש בגדול.

נכון ליום כתיבת המאמר הזה (יוני 2021) הPE של השוק הוא 37. שזה יותר מפי 2 מהממוצע לאורך כל היסטוריית השוק. לכן משקיעים גדולים רבים טוענים שאנו נמצאים בבועה. כלומר שמחירי המניות בממוצע מאוד גבוהים ביחס לרווחים של החברות. זו סיבה אחת.


הדפסות כסף

סיבה שנייה היא הדפסות הכסף המאסיביות שנעשות בכל משבר ובמיוחד לאורך השנה וחצי האחרונות ואשר הוזרמו אל תוך הכלכלה, בין היתר אל שוק המניות, כלומר זה יצר ביקוש מלאכותי ודחף את השוק לעליות.


ריבית נמוכה

סיבה שלישית היא סביבת הריבית הנמוכה המאפשרת לאנשים לקחת יותר הלוואות – ההלוואות האלו ממנות מצד אחד צריכה של צרכנים, דבר שמעלה את הרווחיות של חברות ואת מחירי המניות שלהן בהתאם ומצד שני מהווה כסף זול למשקיעים שרוכשים עם זה השקעות נוספות.

ישנן סיבות נוספות אשר בגללן משקיעים רבים סבורים שהשוק הולך לרדת. אלו שלושת הגדולות.


הבעיה היא שכאשר מנסים לתזמן את השוק, הסיכוי שלנו להפסיד הוא הרבה יותר גדול מאשר אם נחכה שהגל יעבור אותנו. ההיסטוריה הראתה שאם אנו נשארים לאורך זמן בשוק, אנחנו לא נפגע מקריסות כאלו ואחרות.

לדוגמה, אם השקעתם לפני 20 שנה 10,000 דולר ומאז לא נגעתם בהם בכלל, הם היום היו שווים 30,000 דולר.

אבל אם ניסיתם לתזמן את השוק, ולאורך הדרך יצאתם בזמן ירידות ופספסתם את 10 הימים הכי טובים של עליות שבאו אח"כ, היו לכם היום רק 15,000 דולר. אם פספסתם את החודש הכי טוב היה לכם רק  6,000 דולר. אם פספסתם את 60 הימים הכי טובים, הייתם נשאים היום רק עם 2,000 דולר בלבד.


זיכרו הימים הכי טובים בשווקים עם העליות הגדולות ביותר מגיעים אחרי הימים הכי רעים.

 

בסופו של דבר ההיגיון הפשוט אומר שכל אחד מהתרחישים האלו יכול לקרות בנקודות זמן שונות, ולכן תרחישים של ניפוצי בועה שאנחנו שומעים עליהם כבר כמה שנים, בסופו של דבר יגיעו.

השאלות כאן הן יותר – האם יש באמת דרך בה אנו יכולים להיערך לזה והאם זה משנה לנו. והתשובה היא מאוד תלויה באסטרטגיה אתה נכנסתם להשקעה.

לפני שנכנסים להשקעה צריך לקחת בחשבון את המטרות שלנו, את רמות הסיכון שאנו מוכנים לקחת, מה המקרה הכי גרוע שיכול לקרות והאם אנו מוכנים להתמודד איתו וכן הלאה.

לכן לא לבצע השקעות אם לא מבינים בהן או שניעזר באנשי מקצוע.

לקבלת תכנון פיננסי מקיף – לחצו כאן ותאמו לנו עכשיו שיחת היכרות

אהבתם? שתפו:

Facebook
WhatsApp

תפריט נגישות