מה עושים עם קבלת כסף גדול?

איך משקיעים כספי ירושה? מה עושים עם כסף שיצאנו ממנו מגירושין? קיבלנו סכום גדול מתביעה? מזכייה בלוטו?

איך נוודא שאנו עושים בו שימוש נכון ולא שורפים אותו…

יוני 2024

 

לאורך השנים הגיעו אלינו לקוחות מקשת רחבה של גוונים ומקרים, כאלו שמרוויחים יפה וחסכו סכומים שאין להם מושג איפה להשקיע, כאלו שנמצאים בתחילת הדרך שלהם, וכאלו שקיבלו ירושות או מתנות מההורים, אבל אין להם באמת מושג איך לנהל את הכספים האלו.

מכיוון שחלקם גם עשו קצת שטויות לפני שהגיעו אלינו, מצאתי לנכון לכתוב לכם את המאמר הזה שישים זרקור על התנהלות עם סכום גדול של כסף שקיבלתם בין אם בירושה, מתנות מההורים בדמות כסף או נכסים, או התגרשתם, זכיתם בלוטו, או עשיתם אקזיט, מימשתם אופציות או פשוט הרווחתם סכומי כסף מאוד גדולים בפרק זמן מאוד קצר. העקרונות אותן עקרונות.


קצת נתונים

קבלת כספים גדולים שלא עבדתם עבורם, יכולה להיות המקפצה שלכם לעושר ועצמאות כלכלים או הבור שלכם והזרז לכישלון כלכלי.

יש אנשים שיראו את זה כמשהו שמאפשר להם עכשיו לקנות את כל מה שהם תמיד חלמו עליו. בלי חשבון. ויש כאלו שיפחדו לגעת בזה ולא יהנו ממנו כלל. ויש כאלו שיעבו את מצבת הנכסים שלהם כדי שיהיה להם יותר הכנסות פסיביות וכך הם קונים לעצמם זמן פנוי.


הכסף הוא מגבר למי שאתם היום – אם אתם היום בעלי השכלה פיננסית ומנהלים את הכסף שלכם בתבונה, הכסף הגדול שפתאום קיבלתם – יתן לכם בוסט רציני לצמיחה הכלכלית שלכם ולחיי הרווחה שלכם בהווה ובעתיד.

אבל אם אתם כבר היום לא מתנהלים נכון עם כסף, סביר להניח שתיפלו לסטטיסטיקות האכזריות..


מחקר שהתפרסם בשנת 2010 ובוצע על ידי שלוש אוניברסיטאות אמריקאיות הראה שאחוז גבוה מזוכי הלוטו הגדולים מפסידים את כל כספם בעשור הראשון לזכייתם:

70% מזוכי הלוטו מפסידים את כל כספם תוך 5 שנים

90% מזוכי הלוטו מפסידים את כל כספם תוך 10 שנים.

מחקר שנעשה באוניברסיטת פלורידה מצא כי אנשים שזכו בלוטו מועדים פי 2 לפשיטת רגל מאלו שלא זכו.

על פי הממצאים שפורסמו אנשים שהיו בעלי חובות משמעותיים לא הצליחו להימנע מפשיטת רגל גם לאחר זכייה משמעותית בלוטו, שסכומה גבוה מסכום החובות של אותם פושטי רגל. כלומר הזכייה יכלה לחסל להם את כל החובות בלי בעיה.

נתוני המחקר הראו כי יותר מ־1,900 זוכים שהשתתפו בלוטו הפכו לפושטי רגל חמש שנים בלבד לאחר שזכו בפרס הגדול, כאשר 1% מכלל המשתתפים (המרוויחים והמפסידים) הגיע לפשיטת רגל כל שנה – שיעור כפול משיעור פושטי הרגל שנרשם בקרב יתר האוכלוסייה שלא השתתפה במילוי הלוטו באותן שנים.


ומה לגבי ירושה??

נתוני דומים נמצאו גם בקרב אנשים שקיבלו ירושה.

מחקר של אוניברסיטת הרווארד מצא כי אנשים שירשו כסף הינם פי שלושה יותר מועדים להיתקל בבעיות פיננסיות מאשר אלו שלא ירשו.

קבלת ירושה, כמו גם זכייה בלוטו, זה פיתוי מאוד גדול.. הכסף כביכול לא שלנו. אנחנו מרשים לעצמנו לרכוש איתו דברים שכנראה לא היינו רוכשים אם מקור הכסף היה מהעבודה הקשה שלנו.


ומה אם הרווחנו את הכסף בעצמנו?

ראו מקרים של שחקנים הוליוודים וספורטים שהרוויחו סכומי עתק, אבל לא ידעו לנהל אותו..

ניקולס קייג – שרף 150 מיליון דולר והגיע לפשיטת רגל

50 סנט – היה אחד מחמשת כוכבי ההיפ הופ העשירים ביותר והגיע לפשיטת רגל

ניימאר – סיפור דומה


למה זה קורה??

 

שיכרון חושים 

אלו אנשים שהחלו לצרוך מוצרי יוקרה ובזבזו את כספם על שטויות והנאות רגעיות ולא באמת מתוך מחשבה


לחץ חברתי

התעשרות מהירה, מכל סיבה שהיא, מושכת תשומת לב רבה, ויכולה להוביל לבקשות כספיות מצד חברים, משפחה ואפילו זרים.


שינויים באורח החיים

זכייה גדולה עשויה להוביל לשינויים דרסטיים באורח החיים, שיכול להוביל ללחצים וקשיים רגשיים


הונאות

לא מעט פעמים אנשים נופלים קורבן להונאות וכך מפסידים הרבה מאוד מהכסף אם לא את כולו

וכמובן שכל הדברים האלו יושבים על – ניהול פיננסי לקוי, או יותר נכון – חוסר בניהול פיננסי, שנובע מחוסר בהשכלה פיננסית ובתהייעצות עם אנשי מקצוע.

 

אז איך להתמודד עם זה ולטפל נכון בכסף?

 

להתחבר למה שאתם מרגישים – קבלת סכום גדול של כסף זה כמובן משמח מאוד. אם כי לעיתים זה קורה בנסיבות מצערות כמו קבלת ירושה. וזה בסדר לקחת את הזמן להתאבל. גם אם זה לא קורה בנסיבות מצערות, לעיתים לצד השמחה בקבלת סכום גבוה של כסף, זה יכול להיות מלווה בלחץ וחשש להפסיד אותו, במיוחד אם אין לנו ניסיון בניהול סכומים גדולים של כסף, או בכלל בניהול פיננסי.

חשוב להיות מודעים להשפעות הרגשיות של קבלת סכום גדול של כסף.

חשוב לתת לעצמכם זמן לעבד את הרגשות שלכם וגם לפנות לעזרה במידת הצורך.


לרכוש השכלה פיננסית כבר היום. כמובן זה חשוב והכרחי גם אם אתם לא צפויים לקבל סכומי כסף גדולים בעתיד. אל תחכו למישהו שיתן לכם משהו. צרו בעצמכם את העושר שלכם ואת זה תוכלו להבין איך עושים על ידי רכישה מסודרת של השכלה פיננסית. הידע יקנה לכם ביטחון בניהול הפיננסי שלכם ויפחית את הטעויות הכלכליות שתעשו.

אחד מהמקרים הנפוצים שאני רואה למשל אצל לקוחות שמגיעים אלינו זה הורים שהורישו או נתנו לילדים שלהם נכסי נדלן במתנה, והילדים, משתמשים בשכירות שהם מקבלים מהנכס כדי לממן את רמת החיים שלהם, שגם לפני הירושה או המתנה הם בקושי הצליחו לממן. ניהול פיננסי חכם יהיה לעשות שימוש בהכנסות משכירות כדי ליצור נכסים נוספים ולא כדי להוציא על מחייה שוטפת. ואם לא את כל השכירות, לפחות את רובה. עד מצב בו אתם מגיעים לאיתנות ועצמאות כלכלית. אחרת, פספסתם את המקפצה שלכם.


להתייעץ עם גורמים נטולי אינטרסים. אתם לא יכולים לשאול אדם שמשווק נדלן מה הכי נכון לכם לעשות עם הכסף. הוא יגיד לכם לקנות דירה. ואתם לא יכולים לשאול מומחה לשוק ההון איפה הכי נכון לכם להשקיע את הכספים כי הוא יגיד לכם רק בשוק ההון. אתם צריכים יועץ פיננסי נייטרלי שיודע להסתכל על התמונה המלאה של הפיננסים שלכם, על המטרות שלכם ולעזור לכם לבנות תוכנית פעולה שמותאמת לכם אישית. כמו שאנחנו עושים בנתיבי הכסף.

לפעמים במצבים של קבלת ירושה – מקבלים כל מיני סוגים של נכסים ואז צריך גם לבחון אותם – מה להשאיר, מה לא, מה מהם מתאים ליורש, איזה היבטי מיסוי יכולים להיות. זה לא רק לקבל כסף נזיל ולעשות איתו מה שרוצים. צריכה להיות כאן התאמה ומחשבה ליורש ולמטרותיו.


לפני כל שימוש בכסף החדש, לוודא שכבר היום אתם מתנהלים נכון. התזרים חיובי. אין לכם חובות שנוצרו מצריכה מוגזמת או מהתנהלות קלוקלת.

 

ועד שתסיימו את תהליך הלמידה והייעוץ שלכם, תחביאו בינתיים את הכסף שקיבלתם, הכוונה היא שהוא לא יישב לכם בעובר ושב ויגרום לחוש ההרפתקנות שלכם לבעבע, אל סגרו אותו בינתיים במקום נזיל וללא סיכון, כדי שבינתיים גם יניב קצת תשואה, עד שתרגישו בנוח להתקדם. עדיף להתחיל עם דברים פשוטים ולא מסובכים ולהתקדם לאט צעד צעד. כי  גם לקפוץ מ0 ל100 עם השקעות זה לא בריא ולא נכון. אתם תמצאו את עצמכם משקיעים מכל הבא ליד במקום לעשות תכנון כלכלי עם אסטרטגיית השעקות מסודרת וזה כמובן בסוף יוביל להפסדים.


אם אתם רוצים את העזרה שלנו בלהבין כסף ולנהל אותו חכם יותר – אנחנו כאן בשבילכם.


יש לנו מגוון שירותים – החל ממתן ייעוץ אישי ובניית תכנון כלכלי אישי לכל אחד ואחת מכם, תוכניות לימוד אונליין עם מפגשי זום, שירות של פנסיה, ביטוחים, השקעות ועוד.

יצרנו לכם מגוון רחב של פתרונות, כדי שתוכלו לקבל החלטות כלכליות נכונות יותר ולבצע פעולות חכמות יותר שיגדילו את ההון האישי שלכם ויובילו אתכם למטרות שלכם.


גם אם רמת הידע הפיננסי שלכם יחסית נמוכה אפילו אם לא קיימת כלל, אתם יכולים להתחיל ליצור את הרווחה הכלכלית שלכם כבר עכשיו

לחצו כאן לפרטים נוספים על התהליך
המידע בעמוד זה ניתן כחומר מסייע בלבד ואין לראות בו חומר עובדתי או שלם וממצה. חומר מסייע זה אינו תחליף לייעוץ אישי עם איש מקצוע מורשה. השימוש במידע זה הינו על אחריותו הבלעדית של המשתמש

אהבתם? שתפו:

Facebook
WhatsApp

תפריט נגישות